Cestování s miminkem v karavanu

Péče o dítě bývá náročná sama o sobě, takže cestování s ním může být pro každého rodiče ještě náročnějším úkolem, zejména pokud plánujete si nechcete dopřát komfort hotelového ubytování, ale volíte dobrodružnější cestu po vlastní ose s využitím karavanu.

Vaše ratolest bude potřebovat neustálé krmení a spoustu pozornosti, takže mohou nastat chvíle, kdy si nebudete moci cestu plně užít, protože budete příliš zaneprázdněni péčí o něj. Pokud se vám však podaří dát výlet dohromady a vyrazíte s celou rodinou na kempování někam nedaleko nebo třeba do zahraničí, bude pro vás tento zážitek nesmírně obohacující. Jakmile bude mít vaše dítě možnost trávit čas venku, jeho osobnost dostane mnohem více prostoru k vyjádření a při hře v přírodě společně s vámi bude mít příležitost užít si více volnosti.

Co si zabalit s sebou?

Teploměr

Vlastně dva teploměry – jeden lékařský a jeden pokojový. Takto budete mít možnost změřit tělesnou teplotu vašeho miminka, ale také teplotu v místnosti. Jelikož dítě vám není schopno říct, jaké příznaky nepohodlí pociťuje, budete teploměr potřebovat, abyste pochopili, jak složitý je jeho zdravotní stav, v případě, že na cestách onemocní. Teplota v místnosti ovlivňuje, jak příjemně se bude dítě cítit, proto není od věci ji občas zkontrolovat, abyste například vybrali vhodné oblečení.

Izolovaná taška na jídlo

Vlastně se vám může hodit několik tepelně izolujících obalů. Větší termotašky využijete k přepravě potravin a menší k trochu jiném účelu – může se hodit k přepravě léků pro dítě. Při kempování budete většinu času trávit mimo hlavní silnice a města, takže budete muset nakoupit zdravotnické potřeby dopředu.

Většině léků nesvědčí vysoké teploty, a proto je na místě je uložit do chladicí tašky. Mohou se hodit léky proti bolesti a vysoké teplotě v podobě sirupu (například nurofen nebo panadol). Dále se neobejdete bez přípravků, které tlumí podráždění po poštípání hmyzem. V tomto směru je dobré brát ohled na to, zda jste v minulosti zaznamenali alergickou reakci, a vybavit se podle doporučení lékaře. Obecně je také na místě poradit se s lékařem, pokud vaše dítě vyžaduje speciální péči.

Ideální je, pokud je váš karavan vybaven lednicí.

Nepropustná prostěradla

Nepromokavá prostěradla využijete jak při karavaningu, tak doma, pouze je přehodíte přes vrchní část prostěradla a vaše dítě na nich může spát. Za zvážení stojí jednorázové nepromokavé podložky – pokud se stane nehoda, jednoduše vyměníte podložku a vaše ratolest může spát v suché a čisté posteli. 

Jak naplánovat cestu?

Plánovat vše předem, nebo to nechat na náhodě?

Jednou z nejlepších věcí na karavaningu je, že nejste tak omezeni ohledně toho, kde přespíte a jak dlouho se na daném místě zdržíte. Stanovíte si cíl cesty a na cestě můžete zastavovat a trávit čas objevováním nových míst. Mějte na paměti, že váš itinerář by měl zahrnovat kempy, kde se můžete připojit ke zdroji energie a postarat se také o nezbytnou hygienu. Po dlouhé cestě nebudete chtít trávit čas přípravou jídla, takže se hodí kempy, ve kterých seženete i něco k snědku.

Určitě se tedy hodí předem vybrat místa, kde budete mít vyšší komfort i s ohledem na potřeby svého dítěte.

Pokud se rozhodnete vařit si sami, určitě buďte opatrní. Karavan není zdaleka tak bezpečný jako vaše kuchyně doma a na vaše dítě v něm při vaření čeká celá řada nástrah.

Kdy se vydat na cestu?

Čas jízdy byste si měli naplánovat podle toho, kdy bude vaše dítě spát, pomůže vám to zůstat v klidu a dítěti to zajistí spokojenost. V době oběda mějte vždy alespoň dvouhodinovou zastávku. Pokud nemáte vzadu v karavanu dostatečné místo na hraní, najděte místo, kde si vaše dítě bude moci pohrát venku a protáhnout si končetiny.

Vždy buďte flexibilní, pokud jde o to, kde a kdy zastavíte. Budou chvíle, kdy vaše ratolest zrovna nebude ve své kůži a sami poznáte, že by bylo vhodné zastavit a dopřát dítěti odpočinek nebo rozptýlení. Když jste byli s partnerem sami, možná jste zvládli ujet více kilometrů. Největší chybou by bylo snažit se o totéž s dítětem, které potřebuje přestávky častěji než vy. Sami najdete rovnováhu mezi časem, které budete se svým dítětem trávit v karavanu, a časem, který strávíte venku.

Ujistěte se, že váš obytný vůz má vše, co potřebujete

Před koupí nebo rezervací obytného vozu byste si měli zjistit maximum informací. Rozhodněte se pro velikost karavanu – musí mít dostatek prostoru pro dva dospělé a dítě nebo děti. Někdy obytný vůz pro tři osoby nemusí stačit. Dítě bude potřebovat dostatek prostoru na hraní a běhání, pokud venku nebude zrovna příznivé počasí. Také byste se měli ujistit, že obytný vůz má toaletu. Šestimístná dodávka upravená na obytný vůz se může zdát obrovská, ale nemusí tomu tak být, když zohledníte, kolik prostoru potřebujete pro pohodlnou postel, odpočinkovou zónu, kde můžete trávit čas společně, a hrací koutek pro svoji ratolest.

Samostatnou kapitolou je podobné dobrodružné cestování mimo letní měsíce, kdy je potřeba miminko připravit na chladnější teploty a nepřízeň počasí.