Jak miminko obléci do zimy a chladu

Zima už pomalu klepe na dveře a vy možná litujete, že s vaším miminkem teď už nebudete moci trávit tolik času venku. Ovšem zbytečně, protože když miminko dobře obléknete, můžete na procházky vyrážet i nadále. Pojďme se podívat, co by takové dobře oblečené miminko mělo mít na sobě.

 

Udržte miminko v teple a suchu

Že děťátko musí být v teple, je jasné. K tomu ovšem nestačí pouze oblečení, které dokáže udržet teplo. Oděv musí navíc udržet miminko v suchu, protože vlhká pokožka se ochlazuje mnohem rychleji než suchá. Pokud tedy bude miminko vlhké nebo mokré, bude mu zima, ať bude jeho oblečení sebehřejivější.

Oblečení miminek proto vychází z principu vrstvení funkčního oblečení, kde má každá vrstva svou speciální funkci.

Svrchní vrstva chrání před deštěm, sněhem a větrem, střední vrstva zatepluje a vrstva nejblíže pokožce odvádí pot a udržuje tělo v suchu.

Dětské kombinézy

Jako svrchní vrstva je pro nejmenší děti jednoznačně nejideálnější a nejpraktičtější dětská zimní kombinéza. Vzhledem k tomu, že se jedná o jediný kus oblečení na celé tělo, tak výborně hřejí a nemá kudy pod ně vnikat chlad.

Dětská kombinéza
Dětská kombinéza

Nejlepší jsou pak kombinézy membránové, které jsou nepromokavé, ale zároveň dobře prodyšné, takže umožňují odpaření vlhkosti, která přichází od těla miminka.

Cenově dostupnější variantou jsou kombinézy zátěrové. Ty rovněž nabízejí nepromokavost a prodyšnost, ale tyto jejich vlastnosti časem slábnou.

Flísové overaly

Jako střední zateplovací vrstva se nejlépe hodí fleeceové overaly. Výborně zateplují – jednak díky provedení ve formě overalu, jak bylo zmíněno již u svrchní vrstvy, jednak díky materiálu. Flís má totiž vynikající termoizolační vlastnosti a navíc je výborně prodyšný, takže se postará i odvod potu od těla, respektive z první vrstvy. Alternativou k overalu mohou být flísové mikiny a kalhoty.

Dětské funkční termoprádlo

Jako první vrstvu použijte dětské body nebo dupačky a hned jak dítě doroste do velikosti 80 cm, oblečte mu funkční termo prádlo. To se postará o odvod vlhkosti od těla a, na rozdíl od bavlny, která nasákne a pak studí, udrží dítě pěkně v suchu a v teple.

 

Dětské termoprádlo
Dětské termoprádlo

 

Doplňky

Nezapomeňme zateplit i periferní části těla miminka, tedy hlavičku, ručičky a nožičky. Na hlavu je ideální čepice se zavazováním pod bradou, aby dítěti dobře držela a nesvlékala se.

Na ruce použijte do kočárku flísové rukavice, mimo kočárek pak ideálně rukavice membránové.

Membránové a kvalitně zateplené by měly být i dětské capáčky, v nichž miminko může zkoušet první krůčky i na sněhu