Má cenu pořídit si hnízdečko pro miminko?

Moderní doba přináší spoustu produktů, které ještě před několika lety neexistovaly. Jedním z těchto výrobků jsou bezesporu hnízdečka pro miminka – speciálně vytvořený „pelíšek“, ve kterém se miminko cítí pohodlně.

Hnízdečka pro miminka napodobují prostředí dělohy, takže se v nich miminko cítí bezpečně, neboť je hnízdečkem obklopeno. Jsou vhodná pro miminka, která nejsou zvyklá zůstávat sama na posteli nebo v postýlce. Nejde o naprostou nezbytnost, bez které byste se neobešli, ale určitě stojí za to zvážit pořízení.

Hnízda pro miminka navíc nejsou nenahraditelná a existují alternativy, které můžete použít místo nich. V tomto článku se pokusíme dát dohromady výhody a nevýhody používání hnízd pro miminka a naznačíme, jaké alternativy byste mohli použít. 

Co je vlastně hnízdo pro miminka?

Když dítě stráví devět měsíců v děloze, je navyklé pocitu bezpečí, který mu děloha poskytuje. Po narození mu pak může otevřený prostor dělat problémy, takže se například v postýlkách nebo postelích u rodičů nemusí cítit bezpečně a pohodlně.

To je ostatně patrné z toho, jak miminko v prvních měsících vyhledává pozornost matky a nechává se chovat. Tento pocit miminku připomíná dobu, kterou strávilo v děloze. Jedním z řešení, které pomáhá tento pocit miminku navodit, je právě hnízdečko.

Hnízdečko pro miminko je v podstatě malý polštářek s vyvýšenými okraji, který na první pohled vypadá jako pelíšek. Můžete ho umístit  přímo do dětské postýlky nebo případně položit na jakýkoli rovný povrch (například na postel). Hnízdo pomáhá dítěti odbourat pocit, že je příliš vystaveno okolnímu otevřenému prostoru.

Obvykle bývá vyrobeno z velmi příjemného materiálu, takže se v něm miminko cítí klidně a uvolněně. Hnízdečka pro miminka jsou skvělá pro všechny novorozence, kteří mají potíže s adaptací na nový svět. 

Pokud máte pocit, že vaše miminko nesnese odloučení nebo že má problémy se spaním o samotě a odpočinkem v postýlce, může být hnízdečko řešením.

Existují různé alternativy hnízdeček – oblíbené je například uzavíratelné hnízdo, které pak vytváří okolo miminka „kokon“, takže se cítí ještě bezpečněji.

V jakém věku jsou hnízdečka pro miminka vhodná?

Hnízdečka jsou ideální pro novorozence, takže je můžete používat prakticky od prvního dne. Obecně není problém se rozhodnout kdy začít hnízdečko používat. Problém je spíše v tom, kdy používání hnízdečka opustit.

To se u jednotlivých miminek může lišit. Obecně se doporučuje přestat používat hnízdo ve třech měsících, protože to je období, kdy se dítě obvykle začne převalovat a pohybovat. Před tímto věkem se miminka nedokáží v hnízdě sama otočit, takže hnízdo pro ně nepředstavuje žádné riziko. Záleží ale jen na vás. Pokud budete mít pocit, že vaše ratolest už hnízdečko nepotřebuje, můžete ho přestat používat dříve.

Pokud se naopak bude miminko i po třech měsících zdát stále velmi klidné a ve spánku se nebude příliš pohybovat, můžete hnízdo bez obav používat i nadále. Pozorně své dítě pozorujte – jakmile zjistíte, že je mu hnízdečko poněkud těsné, nebo cítí nepohodlí, je na čase přestat ho používat.

Při výběru hnízdečka berte ohled také na to, zda je možné ho následně upravit na jiný produkt, který by miminko mohlo používat i v následujících měsících. 

Jaké jsou výhody používání hnízda pro miminka?

Používání hnízdeček má celou řadu výhod, takže zde zmíníme alespoň některé z nich.

Miminka se cítí bezpečněji

Jak už bylo zmíněno výše, jednou z největších výhod hnízda pro miminka je, že se v něm miminko cítí bezpečně a chráněno. Je to kousek prostředí, kterým je neustále obklopeno, naučí se ho poznávat a rádo se do něj vrací.

Hnízdečko je přenosné

Hnízdečko pro miminko je produkt, který si můžete snadno sbalit a vzít s sebou na cesty. Nezáleží na tom, jestli jdete jen k rodičům na nedělní oběd, nebo se chystáte s miminkem chystáte na dovolenou

Obvykle je extrémně lehké, takže se o něj nemusíte bát. Hnízdečko vytváří prostředí, na které je dítě zvyklé a v jehož blízkosti se cítí pohodlně. 

Jaké jsou nevýhody používání hnízda pro miminka?

Příliš dlouhé používání

Občas se stává, že rodiče nemají úplně správné informace a používají hnízdo déle, než by měli. Konstrukce dětského hnízda umožňuje normální proudění vzduchu, když se dítě nepohybuje a není obklopeno jinými předměty. 

Jakmile se dítě začne převalovat a pohybovat, hrozí, že se otočením na břicho udusí. To je velmi vážná záležitost, takže určitě dbejte na to, abyste hnízdo nepoužívali příliš dlouho. 

Vždy se také snažte používat hnízdo podle pokynů, které vám poskytl výrobce. Jen tak si můžete být jisti, že postupujete správně a hnízdo používáte bezpečně. 

Nesprávné používání hnízdečka může představovat riziko

Dalším problémem spojeným s hnízdem pro miminka, je skutečnost, že se na něj rodič může příliš spoléhat, aniž by si pročetl návod k použití. V návodu často najdete poučení, které zmiňuje, že do hnízda nemáte umisťovat žádné předměty, jako jsou deky nebo hračky, zejména pokud je dítě o něco starší. Pokud se dítě může uvnitř hnízda převrátit, může se do deky snadno zamotat. 

Existují nějaké alternativy k hnízdům pro miminka?

Když je dítě ve fázi novorozence, můžete vyzkoušet staré dobré alternativy. Někdo například dítě chová, dokud neusne. Ačkoliv by to mnoho jiných rodičů nedoporučovalo, protože si dítě zvykne na to, že je ve vaší náruči, je to pro novorozence ve skutečnosti nejpřirozenější a nejpřínosnější.

Novorozenci se potřebují cítit pohodlně a bezpečně, a co jiného jim to může poskytnout než objetí rodičů. Jakmile dítě usne, můžete ho uložit do postýlky. 

Pokud vám to nevyhovuje a nechcete, aby si dítě příliš zvykalo na nošení, můžete mu zkusit dát za záda polštář, když leží na boku v postýlce. Tím dosáhnete velmi podobného efektu jako u hnízda pro miminko. 

Mnohé maminky si vystačí s klasickou zavinovačkou například v kombinaci s mantinelem do postýlky.

Až bude miminko starší a používání hnízda již nebude možné, můžete vyzkoušet spací pytle. Jsou ideální pro starší děti, které během spánku stále vyhledávají možnost k něčemu se přitulit.