Vaše miminko má před sebou úžasné období růstu. Během prvních 12 měsíců života by miminka měla ztrojnásobit svou hmotnost oproti porodní váze. Aby miminka takto vyrostla, budou potřebovat spoustu živin – více než kdykoli v budoucnu.
Podle tvrzení odborníků je nejlepším zdrojem výživy pro kojence během prvních 6 měsíců mateřské mléko, ale dobrou alternativou k němu může být i kojenecká výživa.
Výživa a růst dítěte
Zde je seznam některých živin, které miminka potřebují ke zdravému růstu:
Vápník pomáhá při tvorbě silných kostí a zubů.
Bílkoviny a sacharidy poskytují energii a pomáhají při růstu.
Železo je zdrojem pro tvorbu krvinek a také pomáhá při rozvoji mozku. Kojené děti by měly dostávat potravinové doplňky obsahující železo.
Tuky mohou být zdrojem energie, pomáhají při rozvoji mozku, zajišťují zdravou pokožku a vlasy a pomáhají také s imunitou před infekcemi.
Foláty pomáhají při procesu dělení buněk.
Zinek pomáhá buňkám při růstu a regeneraci.
Vaše miminko bude potřebovat také vitamíny:
- Vitamín A udržuje pokožku, vlasy, zrak a imunitní systém zdravé.
- Vitamín B1 (thiamin) pomáhá tělu přeměňovat jídlo na energii.
- Vitamín B2 (riboflavin) pomáhá tělu při přeměně jídla na energii a chrání buňky před poškozením.
- Vitamín B3 (niacin) pomáhá tělu přeměnit jídlo na energii a využívat tuky a bílkoviny.
- Vitamín B6 udržuje mozek a imunitní systém zdravý.
- Vitamín B12 udržuje zdravé nervové a krevní buňky a je důležitý pro syntézu DNA – genetický materiál všech buněk.
- Vitamín C chrání před infekcemi, podílí se na tvorbě kostí a svalů, pomáhá při hojení ran.
- Vitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník z potravy a udržovat kosti a zuby zdravé. Kojené děti mohou potřebovat doplňovat vitamín D.
- Vitamín E chrání buňky před poškozením a posiluje imunitní systém.
- Vitamín K pomáhá srážení krve.
Živiny v kojenecké stravě
Většina druhů kojenecké výživy se dnes vyrábí z kravského mléka. Jsou doplněny o další složky tak, aby se co nejvíce blížily mateřskému mléku a aby dětem poskytly všechny živiny potřebné k růstu a udržení zdraví.
Většina druhů kojenecké výživy z kravského mléka obsahuje:
- Sacharidy v podobě mléčného cukru (laktóza)
- Železo
- Bílkoviny
- Minerály, jako je vápník a zinek
- Vitamíny, včetně A, C, D, E a vitamínů B
Některá výživa obsahuje také další živiny, aby se ještě více podobala mateřskému mléku. Může jít o:
Esenciální mastné kyseliny. ARA a DHA jsou mastné kyseliny, které jsou důležité pro mozek a zrak miminka. Jsou přirozenou součástí mateřského mléka, pokud je matka začlení do svého jídelníčku. Přidávají se také do různých druhů kojenecké výživy. Neexistuje však mnoho důkazů o tom, že kojenecká výživa doplněná o mastné kyseliny poskytne dětem při jejich růstu opravdové výhody.
Prebiotika a probiotika. Probiotika jsou „dobré“ bakterie, které mohou pomoci chránit před „špatnými“ typy bakterií, které způsobují infekci. Prebiotika podporují růst těchto dobrých bakterií ve střevech.
Nukleotidy. Tyto stavební kameny RNA a DNA se také nacházejí v mateřském mléce a přidávají se i do některých druhů kojenecké výživy. Usuzuje se, že posilují imunitní systém dítěte a pomáhají rozvíjet trávicí orgány.
Kojenecká výživa, která je doplněná o probiotika, může zabránit ve vzniku ekzému u dětí, ale nebylo prokázáno, že by pomáhala při průjmu nebo kolice.
Kojenci, kteří vyžadují zvláštní výživu
Děti, které se narodily brzy (před dosažením 37. týdne) nebo s nízkou porodní hmotností (méně než 2,5 kg), potřebují speciální výživu, která jim pomůže dohnat růst. Kojeným dětem je možné do mléka přidávat přídavek obsahující:
- Bílkoviny
- Další kalorie
- Minerální látky
- Další tuky
- Vitamíny
Děti, které nelze kojit, budou potřebovat speciální kojeneckou výživu pro předčasně narozené děti. Tyto vzorce mají vyšší obsah kalorií. Obsahují také další bílkoviny, vitamíny a minerály.
Na co si dát pozor
Jednou z věcí, které byste svému kojenci neměli dávat během prvních 12 měsíců, je plnotučné kravské mléko. Nemá dostatek železa, vitamínu E ani esenciálních mastných kyselin pro vaše dítě. Obsahuje také příliš mnoho bílkovin, sodíku a draslíku, které miminko nedokáže zpracovat, takže by mu v tomto množství mohly ublížit. S kravským mlékem počkejte až na dosažení jednoho roku věku.
Nedávejte kojenci sójové mléko ani domácí kojeneckou stravu. U těchto náhražek nemusí být výživové parametry dostatečně vyvážené, takže nemusí vyhovovat potřebám dítěte.