V jaké poloze je nejlepší nechat dítě odříhnout?

Dá se říci, že nejsou žádná přesná pravidla, která by říkala, kdy a jak máte miminko nechat odříhnout. Některým dětem vyhovuje, pokud si odříhnou až po krmení, zatímco jiná miminka potřebují odříhnout už během krmení. Zda miminko potřebuje odříhnout, můžete zkusit vysledovat z jeho chování – pokud se vám zdá, že se dítě během krmení necítí příliš dobře, dopřejte mu malou přestávku na odříhnutí. Pokud vám přijde, že je během krmení vše v pořádku, počkejte, dokud nedojí. Určitě vám dá vědět!

Jaká poloha je pro odříhnutí nejlepší?

Určitě je důležité zajistit oporu pro hlavičku miminka, takže bez ohledu na zvolenou polohu nezapomeňte dítěti podepřít hlavičku a krk. Dále zajistěte, aby mělo bříško a záda pěkně rovně (nemělo by být schoulené), a jemně ho třete nebo zlehka poplácejte po zádech. Odříháváním nemusíte strávit celou věčnost, stačí pár minut.

Pokud jde o výběr polohy, máte několik možnosti. Je na vás a vašem miminku, která poloha mu bude vyhovovat. Ideální je vyzkoušet různé možnosti, abyste sami zjistili, která bude ideální. Případně je můžete prostřídat, pokud některá právě nebude vyhovovat.

Vsedě na klíně

Posaďte si dítě na klín čelem k sobě. Položte dlaň na jeho hrudník a podepřete mu bradu a čelist (tak, abyste netlačili na oblast krku). Nakloňte dítě mírně dopředu a volnou rukou ho jemně masírujte nebo lehce poplácejte po zádech.

Vleže na klíně

Položte si dítě na klín obličejem dolů. Podepřete mu bradu (i v této poloze se snažte netlačit na oblast krku) a volnou rukou ho jemně masírujte nebo poplácejte po zádech.

Přes rameno

Nejoblíbenější metoda na závěr. Miminko položte bradou na své rameno, jednou rukou ho přidržujte pod zadečkem a druhou ho opět jemně ho třete a poplácávejte po zádech. Výhodou této polohy je, že se s miminkem můžete pomalu procházet.

Co když si mé dítě nechce říhnout?

Pokud vyzkoušíte všechny metody, ale ani jedna nezabírá, dítě si ani po zhruba 20 minutách neodříhne a vaše dítě vykazuje známky zadržování větrů (pláč, prohnutá záda, přitahování nohou k bříšku, sevřené pěstičky), zkuste ho položit na záda a jemně mu masírovat bříško. Pohybujte také nožičkami dítěte dopředu a dozadu – podobně, jako by jezdilo na kole. Pokud ani to nepomůže, poraďte se s dětským lékařem, který vám poradí, co bude nejlepší udělat.