Na co si dát pozor při cestování letadlem

Tento článek se bude zabývat základy cestování s miminkem. Dotkneme se také různých typů letů a toho, co můžete od každého očekávat. Ať už jde o cestování na kratší vzdálenosti, nebo mezi kontinenty, je několik věcí, které byste měli vědět, než s dítětem vyrazíte. Určitě si budete klást některé z následujících otázek: Co si zabalit na cestu s miminkem? Jak zabavit dítě v letadle? Jak zajistit, aby miminko v letadle neplakalo?

Dítě je vzácný dar a není nic vzrušujícího, než vyhlídka vzít ho na dobrodružství. Může však být skličující uvažovat o cestování s miminkem, zvláště když si nejste jisti, jak to nejlépe udělat, aby se cítilo pohodlně vaše dítě i vy. Než se vydáte na cestu, připravte své dítě na vše, co je potřeba.

Letecké společnosti mají různá pravidla a předpisy, pokud jde o cestování s novorozencem nebo batoletem. Pokud například letíte do zahraničí (což je v případě odletů z ČR většina případů), musíte předložit rodný list a další dokumenty. Obecným pravidlem je, že by neměla létat miminka mladší 6 měsíců a poté pouze s doprovodem dospělé osoby.

Měli byste také pamatovat na to, že ne všechny letecké společnosti umožňují dětem mladším 2 let cestovat letadlem. Je také důležité si uvědomit, že v některých případech budete muset zaplatit za sedadlo navíc. Roli také hraje to, zda máte pro dítě autosedačku.

Při cestování s miminkem je třeba si uvědomit několik věcí. V první řadě jde o typ letu, čas odletu a příletu, jak dlouho budete ve vzduchu a jakou máte letenku.

Při cestování s dětmi záleží na věku

Roli hraje také věk dítě. Pokud je například vaše dítě mladší 2 let, nemusí mu být mu dovoleno létat na sedadle letadla. Místo toho byste mu museli koupit vlastní sedadlo v letadle. U některých společností mohou děti do dvou let za drobný příplatek sedět v letadle na klíně cestujících. Někdy můžete využít různé sezónní akce daných aerolinek. V takovém případě ale nemusejí mít nárok na příruční zavazadlo. Letenku a palubní lístek bude vaše dítě potřebovat tak či tak. Vše většinou zjistíte při nákupu letenek v systému, kam zadáte věk cestujících.

Pokud je vašemu dítěti mezi 2–12 lety, je nutné zakoupit pro něj letenku, která však většinou nestojí plnou cenu. Dítě má stále nárok na bezplatnou přepravu kočárku. Z bezpečnostních důvodů nemohou děti ve věku do 12 let cestovat na sedadlech v řadách u nouzových východů.

Často platí také omezení počtu dětí na jednoho cestujícího (většinou jsou povoleny dvě děti do dvou let na jednoho cestujícího).

Na co při cestování letadlem nezapomenout

Zde je několik tipů, které byste měli mít na paměti, když cestujete s novorozencem nebo batoletem:

  1. Příruční zavazadla: Ujistěte se, že všechna vaše příruční zavazadla splňují požadavky na příruční zavazadla u letecké společnosti, kterou poletíte.
  2. Autosedačka v letadle: Pokud potřebujete při cestování autosedačku, zkontrolujte, zda má homologaci pro leteckou dopravu.
  3. Vždy byste měli zvolit přímý let (pokud je to možné), abyste se nemuseli starat o přestup na letadlo nebo spojení.
  4. Měli byste se sbalit lehce, abyste společně s dítětem nemuseli nosit příliš objemná zavazadla.
  5. Při cestování s novorozencem nebo batoletem je nejlepší, aby rodiče seděli vedle sebe, aby měli v případě potřeby snadný přístup k miminku.

Cestování s miminkem je dobrodružství samo o sobě. Je třeba se starat o spoustu věcí a může to být velmi stresující. Dobrou zprávou však je, že se nemusíte bát, že překročíte váhový limit zavazadel, protože vaše miminko může mít podle okolností nárok na vlastní zavazadlo.

Otázkou je, jak dlouho můžete cestovat s novorozencem letadlem? Odpověď závisí na letecké společnosti a zemi, do které cestujete a v neposlední řadě také na tom, jak miminko snáší cestování. Pokud se například chystáte na cestu mezi kontinenty, pak by maximální doba pro vašeho novorozence byla 12 hodin a pro batolata by to bylo 24 hodin. Tato doba může být omezena také různými předpisy daných zemí, které nepovolují delší cestování letadlem s menšími dětmi.

Co si s sebou sbalit?

Nezapomeňte přibalit léky, krémy, hygienické potřeby včetně zubního kartáčku (pozor na limity pro objemy tekutin) a oblíbené hračky, bez kterých se miminko neobejde. Do příručního zavazadla nezapomeňte přibalit také náhradní oblečení, abyste měli jistotu, že i v případě nehody zůstane vaše dítě v suchu. Může se hodit pytlík na odpadky nebo špinavé oblečení.

Nemůžeme předvídat budoucnost, ale můžeme se na ni připravit.

Odbavení

Pokud je to u vašeho letu možné, doporučujeme udělat on-line check-in. Mimo jiné se tak vyhnete dalším poplatkům.

Jak dítě zabavit během letu?

Ideální samozřejmě bude, pokud dítě bude po většinu cesty spát. Z toho důvodu bývá dobré naplánovat odlet na dobu, kdy je dítě zvyklé usínat.

Samozřejmostí je oblíbená hračka nebo kniha, kterou dítě zabavíte. V závislosti na aerolinkách a třídě, ve které letíte, nemusíte mít k dispozici internet, případně může být rychlost wi-fi v letadle značně omezená. Pokud jste zvyklí pouštět dítěti pohádky například z YouTube, může se hodit, pokud si je před letem stáhnete do telefonu nebo tabletu.