Tipy pro výběr botiček pro batole
Děti ve věku od jednoho roku obvykle začínají chodit, což s sebou přináší nutnost výběru vhodné obuvi, která bude bezpečná a pohodlná. Ačkoliv se různé značky bot pro batolata snaží podbízet líbivým vzhledem, prioritu by při výběru měl mít především tvar a funkčnost. Jedině tak se budou chodidla naší ratolesti správně vyvíjet a batole si nevytvoří nevhodné návyky, které by se v budoucnu obtížně odstraňovaly.
Kdy koupit nové boty pro batole?
Pokud vaše dítě už cupitá v botách, je určitě na místě pravidelně kontrolovat, zda mu boty ještě sedí a nevznikají mu na nožičkách otlaky. Určitě nečekejte, až si dítě bude samo stěžovat nářkem.
Při kontrole se zaměřte zejména na opotřebovaná místa nebo namáhané švy. Pokud jsou boky botiček vyboulené nebo se opotřebovávají rychleji než zbytek boty, je možné, že nejsou dostatečně široké. Špičky, které se ohýbají směrem nahoru, jsou také známkou špatně padnoucí obuvi. Dalším signálem pro výměnu obuvi nejen u batolat jsou opotřebované špičky nebo podpatky.
Tipy pro nákup bot pro batole
Na nákup bot pro batole vyražte raději odpoledne. I malým dětem mohou nohy během dne mírně otékat, a tak by obuv vybraná ráno mohla odpoledne tlačit.
Pokud vaše ratolest nemá nakupování obuvi v oblibě, vyhledejte obchod, který se specializuje na dětskou obuv. Personál by měl být dobře obeznámen s tím, jak jednat s dětskými zákazníky.
Poslední roky přejí nákupům po internetu. Možná nemáte problém s odhadnutím správné velikosti bot pro sebe, ale v případě menších dětí je opravdu vhodné boty řádně vyzkoušet. Řešením by určitě mohly být online obchody s obuví, které umožňují objednat více párů a nevyhovující zboží bezplatně vrátit.
Výběr správné velikosti obuvi
Největší otázkou při výběru obuvi je výběr vhodné velikosti, aby boty batoleti správně padly. Při nákupu obuvi nechte dítěti změřit chodidla a nespoléhejte se jen na jejich odsouhlasení. Nohy je nutné měřit ve stoje a vždy by se měly měřit obě nohy. Pokud je jedno chodidlo větší, vybírejte botičky s ohledem na větší chodidlo.
Půl centimetru volného místa
Když má dítě boty obuté a má plně natažené nohy, mělo by být mezi okrajem špičky boty a prsty dítěte trochu místa – asi půl centimetru. Nespoléhejte na to, že se boty „rozšlápnou“ a přizpůsobí. Obuv pro batole musí být pohodlná ihned po zakoupení.
Nezapomeňte na ponožku
Když si dítě zkouší boty, mělo by mít na sobě stejný typ ponožek, jaký pak bude v botách nosit. Takto zajistíte, že boty budou správně sedět.
Nekupujte příliš velké boty
Vzhledem k rychlosti, s jakou děti z bot vyrůstají, můžete být v pokušení koupit příliš velké boty s tím, že batole do nich stejně brzy doroste. Tomu byste se určitě měli vyhnout – nikdy batoleti nekupujte boty, které by dítěti byly o více než jednu velikost větší. Příliš velká obuv může způsobit, že dítě při pokusu o chůzi v příliš velké obuvi zakopne. Navíc můžete dítěti zadělávat na problémy s chodidly.
Jak v botách vypadá pata?
Sledujte, jak vaše batole v botě chodí, a zaměřte se na zadní část boty. Pokud vypadá volně nebo klouže nahoru a dolů, mohlo by tření vést ke vzniku puchýřů.
Materiál, módní trendy a pohodlí
I když si vyhlédnete sandálky pro batolata, hledejte boty z plátna, látky nebo kůže (spíše než z gumy nebo plastu), které jsou porézní, umožňují cirkulaci vzduchu dovnitř a ven a jsou také pružné. Botičku pro batole byste měli být schopni bez větší námahy ohnout v ruce.
Nenechte se zlákat trendy
Špičaté boty, dřeváky, barevné gumové boty a další módní obuv sice může vypadat lákavě na pohled, ale nebude tou nejlepší obuví pro batolata, která se teprve učí chodit – taková obuv nemusí poskytnout oporu a stabilitu, kterou menší dítě potřebuje. Ano, správně – ani vyšší podpatky nejsou tím pravým pro malou slečnu.
Snadné zapínání
Dětská obuv by měla mít tkaničky, suchý zip nebo jiný systém zapínání. Obecně platí, že byste se měli vyhnout nazouvacím dětským botičkám, které nelze utáhnout a přizpůsobit.
Boty z druhé ruky
Pokud jde o boty pro batole z druhé ruky, záleží na okolnostech. Je pravdou, že děti v tomto věku z bot opravdu rychle vyrostou, a tak je možné, že je například sourozenec téměř nenosil. Mějte ale na paměti, že boty se poměrně rychle přizpůsobí noze uživatele a dalšímu dítěti nemusí stoprocentně padnout.
Nechte dítě, ať samo pomůže s výběrem
Pokud po náročném zkoušení vyberete několik vhodných kandidátů a vyřadíte nevyhovující boty, dejte dítěti možnost, aby si samo vybralo botičky, které se mu budou líbit. Možná si řeknete, že ročnímu batoleti může být jedno, jaké boty nosí, ale s rostoucím věkem bude dítě určitě nakupovat raději, pokud bude mít pocit, že se samo účastní procesu a má šanci se rozhodnout.