Nejen letní strašák jménem legionelóza

Léto mají děti často spojené s vodou a radovánkami u bazénu. Je dobré mít na paměti, že voda bývá v určitých případech spojena s velmi nepříjemným onemocnením. 

Legionelóza, neboli legionářská nemoc, je závažné, někdy dokonce smrtelné onemocnění charakterizované horečkou, kašlem a klinickým nebo rentgenovým zápalem plic, způsobené vdechnutím malých kapiček vody obsahující bakterie legionella. Například v roce 2015 bylo ve Spojených státech hlášeno přibližně 6 000 případů legionářské nemoci, přičemž téměř 10 % případů bylo smrtelných.

Ačkoliv legionářská nemoc cílí především na starší a oslabené jedince, existují i případy nákazy miminek.

Jak již bylo zmíněno, zdrojem nákazy bakterií legionella bývá voda. Naštěstí pro nás musí mít bakterie ve vodě ideální podmínky – důležitým faktorem je teplota. Bakterie se množí v teplotním rozmezí 20–45 °C. Optimální teplota vody je tedy podobná jako v případě vody, kterou využíváme ke koupání třeba na zahradě. Při teplotách nad 50 °C se bakterie nemnoží a při teplotách nad 65 °C hynou.

Můžete se nakazit při sprchování, ve vířivce, z klimatizace nebo vodou z kohoutku (pokud se například dlouho stojící voda v neizolovaném potrubí ohřeje).

Nejčastějších zdrojem nákazy legionellou jsou:

  • vířivky a sauny
  • zásobníky a ohřívače teplé vody (bojlery)
  • klimatizační systémy a vzduchotechnika
  • rozprašovače vody
  • bazény
  • masážní vany
  • špatně navržené rozvody pitné vody

Kde se můžeme s „legionářskou nemocí“ setkat?

Na menší děti může v letních měsících legionella číhat například v zahradních bazéncích, venkovních sprchách nebo hadicích, které necháváme ohřívat na sluníčku. 

Léto je spojeno také s cestováním na chaty a chalupy, kde v době naší nepřítomnosti necháváme z úsporných důvodů vypnutý ohřev bojleru a voda pak klesá na teplotu, která je ideální pro množení bakterie. 

V nedávné době zejména odborná veřejnost zaregistrovala úmrtí novorozence po nákaze legionellou během porodu do vody. Více zde (v angličtině): https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/66/wr/mm6622a4.htm  

Jak můžeme legionelóze předcházet?

Řešením je nenechat vodu dlouho stát při teplotách v rozmezí 20–45 °C. Pokud jde o vodu ohřívanou bojlerem, stačí nastavit termostat alespoň na 75 °C. 

V případě zahradních sprch je také vhodné nenechat vodu stát zbytečně dlouho – ideálně ji použít hned po ohřátí na vhodnou teplotu. Rozhodně vodu nenechávejte ve sprše přes noc do druhého dne. Zahradní sprchu a její přívod je dobré před použitím propláchnout dostatečným množstvím vody a pravidelně ji společně s celým systémem čistit a dezinfikovat. K napojení solární sprchy zvolte potrubí a díly, na kterých se tolik nevytváří biofilm (například měď).

Pokud jde o vířivky, dětské bazénky a hračky do vody, zde pomůže pravidelné čištění a chlorování vody v doporučených dávkách. 

Pokud jde o bojlery / ohřívače vody v domácnosti, může nastat problém, pokud tyto spotřebiče provozujeme v úsporném režimu při nižších teplotách. Moderní bojlery si s tímto problémem poradí samy, protože i při nastavení na nižší teplotu vodu v pravidelných intervalech ohřejí na vyšší teplotu právě z důvodu prevence legionelózy. Jestliže nevlastníte chytrý bojler s automatickou funkcí, zabráníte šíření bakterií legionella, pokud alespoň jednou týdně zvýšíte termostatem teplotu nad 75 °C (případně raději o něco více, aby byla jistota, že se na tuto teplotu prohřál celý objem bojleru).

Někdo řeší čistotu pitné vody pomocí různých čističek a filtrů na úpravu vody.

Na závěr zdůrazňujeme, že není nutné propadat panice. Nákazy legionelózou nebývají u dětí tak časté jako u ohrožených skupin zmíněných výše. Přesto je dobré mít povědomí o tom, jak tomuto nepříjemnému onemocnění předcházet.