Přípava na Den D – co si vzít do porodnice

V posledních týdnech těhotenství nejspíš každá z nás začíná uvažovat nad tím, jak se připravit na pobyt do porodnice, co si vzít s sebou, na co nesmíme zapomenout atd. Určitě nikdo nechce balit vše na poslední chvíli, při odtékání plodové vody volat kamarádkám, co vše je třeba si vzít, prostě stresovat. Z toho důvodu je dobré připravit si tašku s věcmi minimálně 14 dní před termínem, možná ještě dříve (+- 35. týden těhotenství) – samozřejmě bude záležet na průběhu těhotenství, ale jak víme, život je plný překvapení, a proto je dobré se včas přichystat.

Na druhou stranu si nechceme znepříjemňovat krásné chvíle života, jakými těhotenství určitě je, přílišným stresem. Nejedeme na zaoceánskou plavbu, takže pokud něco zapomeneme, doveze nám to později třeba někdo z rodiny. Zapomenutý kartáček na zuby je ta nejmenší komplikace, která nás může potkat, nemyslíte?

Dopředu se informujte v porodnici, co vše dostanete na místě, ale na druhou stranu na to příliš nespoléhejte. Pak můžete začít s balením. Ideální je rozdělit věci na ty pro sebe a na ty pro mrně. Svoje si vezmete s sebou a věci pro děťátko vám později může přivézt rodina.

Dokumenty

Kromě toho si připravte složku nebo pouzdro s doklady, které jsou potřeba – občanský a těhotenský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, svůj rodný (případně oddací) list a prohlášení o jménu dítěte.

Pokud jste svobodná a otec dítěte chce přiznat otcovství, navštivte předem matriku, kde rozhodnete o příjmení dítěte. Je to otázka chvilky, ale je potřeba to udělat před porodem. Při cestě na matriku nezapomeňte doma rodný list a také tatínka s jeho rodným listem, neboť se bude muset „doznat“ ke spáchanému činu.

Oblečení a hygienické potřeby pro vás

Pohodlná noční košile (více kusů), ideálně s rozepínáním vepředu – nedoporučuje se tričko, protože neumožňuje přiložit miminko po porodu na břicho. Dále budete potřebovat omyvatelné přezůvky a župan. Můžeme vřele doporučit teplé ponožky, které se budou hodit, až vám po všem tom fyzickém vypětí spojeném s porodem bude zima.

Určitě budete potřebovat ručníky (alespoň dva), kojicí podprsenku, porodnické vložky (ty ale možná dostanete v nemocnici). Dále nezapomeňte přibalit klasické hygienické potřeby, jako je kartáček na zuby, zubní pasta, balzám na rty a jemný toaletní papír. Raději si ale neberte žádné parfémy a deodoranty – jejich vůně nemusí být pro novorozence zrovna dvakrát příjemná.

Oblečení a hygienické potřeby pro miminko

Některé potřeby pro miminko v porodnici dostanete, určitě je ale lepší se dopředu připravit. Z hygienických potřeb nezapomeňte na vlhčené ubrousky a pleny. Vyplatí se přibalit čepičku a dečku, kterou přikryjete miminko, až ho budete mít na bříšku (pokud to vaše porodnice umožňuje). Čepička zabrání tepelným ztrátám, neboť novorozenci mohou hlavičkou ztrácet obrovské množství tepla. Možná nafasujete erární oblečení pro miminko, ale nejspíš budete chtít vlastní, takže kromě již zmíněné čepičky přibalte ještě košilku a dupačky, raději několik kusů kvůli případným „nehodám“.

Až se budete vracet domů

Pamatujte na dětskou autosedačku. Prcka obléknete podle ročního období, v zimě tedy určitě nezapomeňte na zavinovačku a teplou deku. Sebe oblékněte do volného oblečení. Možná se bude hodit nafukovací kruh na sezení.

Další položky

Mobilní telefon a nabíječka, fotoaparát nebo kamera na vytváření první dokumentace potomka, něco na čtení…