Jaká tajemství skrývá váš koberec?

Velká část domácností používá jako podlahovou krytinu koberce. Jejich obrovským problémem je skutečnost, že poskytují jen relativní pocit čistoty – nečistota sice není tak patrná, ale na druhou stranu se v nich hromadí a vytváří živnou půdu pro mikroorganismy, jako jsou mikroskopické vláknité houby (plísně) a roztoči. Koberec také představuje rozlehlé skladiště pro vše, co přinesete domů na svých botách: hlína, chemické látky používané k ochraně trávníků, olověný prach, azbestová vlákna z brzd automobilů nebo zvířecí výkaly – tedy prakticky vše, na co venku narazíte. Dospělému člověku s vyvinutým imunitním systémem většinou znečištěné nebo nevhodně ošetřované koberce nezpůsobí potíže. Pro malé děti, jejichž imunitní systém se teprve vyvíjí a které navíc tráví velkou část dne v bezprostředním kontaktu s koberci, však může znečištění způsobovat dlouhodobé zdravotní komplikace.

Přestože naprosto dokonalé vyčištění koberců je téměř nemožné, nabízíme alespoň několik tipů, které by vám mohly pomoci:

1. Vysvětlete členům rodiny a návštěvám, že je nutné se po vstupu do domu nebo bytu přezout. Takto zamezíte znečištění koberce nebezpečnými látkami z okolí a zároveň značně prodloužíte životnost koberce. Zvláště děti mohou mít (zejména v letních měsících) problémy s dodržováním takového pravidla, proto je nutné je vhodným způsobem motivovat.

2. Vysávejte minimálně dvakrát týdně. Časté vysávání sebere roztočům „klidný spánek“, a omezí tak riziko vzniku astmatu a alergických reakcí. Ať se při luxování jakkoliv snažíte, občas se vám určitě stane, že některou plochu vynecháte – vyšší frekvence vysávání zajistí, že většina ploch koberce přijde do styku s vysavačem alespoň jednou týdně. Častým vysáváním zároveň zabráníte povrchovým nečistotám, aby se dostaly hlouběji mezi vlákna koberce. Ideální je vysavač s dostatečným výkonem, rotačními kartáči a HEPA filtrem, díky kterému se špína a prach nedostanou znovu ven. Snažte se přejet každou plochu tam i zpět několikrát, zvláště v průchozích oblastech místností a před kuchyňskou linkou.

3. Veškeré skvrny na koberci očistěte ještě předtím, než zaschnou. Pokuste se zachytit rozlité tekutiny pomocí bílých papírových kapesníčků nebo utěrek. Zaschlé skvrny můžete zkusit sloupat špachtlí nebo lžičkou. Nesnažte se skvrnu drhnout. Drhnutím by mohlo dojít k poškození vláken koberce a rozšíření skvrny. Skvrny se nejlépe zbavíte pomocí směsi jednoho šálku teplé vody a půl čajové lžičky tekutého mýdla. Místo mýdla můžete použít tekutý čisticí přípravek do myčky na nádobí nebo jiný detergent. Naneste na skvrnu malé množství a opakovaně ke koberci jemně přitiskněte utěrku. Opakujte proces, dokud skvrna nezmizí. Koberec v žádném případě nedrhněte. Chce to jen trochu trpělivosti. Poté, co skvrna zmizí, opláchněte místo několika čajovými lžičkami bílého octa rozmíchanými v šálku vody a další čistou utěrkou plochu vysušte.

4. K odstraňování skvrn můžete použít látky, které běžně najdete v domácnosti. K odstranění skvrn od bílého vína stačí obyčejná sodovka. Žvýkačky a vosku se zbavíte přiložením ledu. Po ztvrdnutí zbytky žvýkačky či vosku snadno seškrábnete. Mastné skvrny zasypte jedlou sodou, kukuřičným škrobem nebo moukou. Takto skvrnu nechejte po celou noc. Poté vše vysajte. Smíchejte jeden díl octa se dvěma díly teplé vody a naneste tekutinu na skvrnu. Následně na skvrnu opakovaně přitlačujte ručník, dokud zcela nezmizí.

5. Pokud selžou všechny další možnosti, můžete se pokusit zbavit skvrny pomocí alkoholu nebo peroxidu vodíku. Nejprve tuto metodu vyzkoušejte na málo viditelném místě koberce (například pod nábytkem), abyste zjistili, zda nemůže dojít ke zesvětlení nebo odbarvení koberce. Naneste malé množství na skvrnu a poté opět opakovaně tiskněte utěrkou. Pokud nejsou zjevné žádné změny barvy, můžete stejný postup opakovat i na zbylá místa skvrny.

6. Zápach odstraníte z koberců nejlépe pomocí jedlé sody. Deodoranty a osvěžovače určené pro koberce obsahují vonné látky, které pouze skryjí zápach. Jedlá soda však zápach z koberce „vysaje“. Posypte povrch koberce jedlou sodou a počkejte 15–30 minut. Poté vše vysajte.

7. Koberce, na kterých si často hrávají děti, čistěte mokrou cestou pouze čistou vodou. Raději nepřidávejte žádný čisticí prostředek. Jinak postupujte úplně stejně. Horká voda zbaví koberec nečistot i bez čisticího prostředku. Můžete také použít 1 šálek octa na 7–10 litrů vody. (Je-li koberec velmi znečištěný, můžete použít 2 šálky octa.) Pomocí octa se zbavíte také zbytků čisticích prostředků z předchozích čištění a budete mít jistotu, že vaše dítě si nebude hrát mezi „chemikáliemi“.

8. Při luxování a čištění koberců dostatečně větrejte. Čištění koberců mokrou cestou v nevětrané místnosti může vést ke vzniku plísní. Ideální je otevřít okna a zapnout v místnosti ventilátory. Pro čištění volte slunečné a teplé dny.