Od kolika měsíců mohu dítěti dávat příkrmy?

V tomto článku se zaměříme na to, co je třeba vědět o krmení dítěte v prvním roce jeho života. Všechny děti se vyvíjejí různým tempem a mají různé nároky na výživu. Tento článek by měl sloužit jako určitý návod, abyste se dozvěděli více o tom, čím, kolik a kdy krmit své dítě. Pokud jde konkrétně o příkrmy, dostaneme se k nim v závěru článku.

Častou obavou rodičů je, zda svému dítěti poskytují dostatek mateřského mléka, umělé výživy nebo pevné stravy. Děti vyžadují různé množství potravy v závislosti na tělesné hmotnosti, chuti k jídlu a věku, což může přispívat ke zmatkům a nejistotě. Naštěstí odborníci nabízejí některá doporučení.

Pokud vám pediatr vašeho dítěte nedoporučí něco jiného, je ideální všímat si projevů dítěte a sledovat signály hladu a sytosti. Při krmení se pak můžete řídit těmito projevy, což je určitě lepší, než se držet přísného rozvrhu. Přečtěte si, jaké jsou zásady krmení dětí v závislosti věku, a pokud si stále nebudete jisti nebo bude vaše dítě projevovat známky nespokojenosti, požádejte o radu ohledně krmení svého dítěte pediatra. Pamatujte také, že po kojení je nezbytné nechat miminko odříhnout.

Některé typické signály hladu u dětí:

  • Olizování rtů
  • Otevírání úst
  • Vyplazování jazyka
  • Pohyb čelistí a úst nebo hlavy při hledání prsu
  • Opakované přikládání ruky k ústům
  • Vztekání se
  • Sání předmětů v okolí

Novorozenci

Novorozenci, tedy děti do 28 dní věku, by měli dostávat všechny kalorie a výživu z mateřského mléka nebo umělé výživy.

Mateřské mléko a umělá výživa

Většina novorozenců potřebuje jíst každé dvě až tři hodiny a při každém krmení vypijí zhruba 100 ml mateřského mléka.

Pokud mateřské mléko odsáváte a následně krmíte z láhve, budete mít lepší přehled o objemu mléka. Určitě je ale přirozenější krmit přímo z prsu. V takovém množství objem a kalorický příjem pouze odhadnete a musíte si více všímat projevů dítěte.

Pokud si nejste jistá, zda dítě dostává dostatek mateřského mléka, můžete se orientovat také podle počtu spotřebovaných plen. Pokud má dítě v novorozeneckém období dostatek mléka, pomočí zhruba pět až šest plen denně. 

U kojenců krmených umělou výživou, která má přesně daný obsah kalorií, se dá říci, že harmonogram krmení bude předvídatelnější než v případě kojenců krmených mateřským mlékem. Opět je však důležité naslouchat pokynům dítěte a nedávat mu striktně určité množství. Dále se doporučuje zajistit krmení dítěte během noci i v případě, že se dítě na krmení samo nevzbudí. Nebojte se ho na krmení probudit po čtyřech až pěti hodinách spánku.

Kojenec ve věku 1 až 3 měsíce

Mezi 1. a 3. měsícem věku dítěte se zvýší jeho chuť k jídlu a samo vám bude hlasitě dávat najevo, že má hlad. Pozitivní je, že se mírně prodlouží intervaly mezi krmením.

Kojenec ve věku 4 až 6 měsíců

A teď se konečně dostáváme k příkrmům. Pokud se blíží 6. měsíc věku dítěte, mělo by být připraveno začít s příkrmy. Nemusí to ale být pravidlem a časový harmonogram se u vašeho dítěte může mírně lišit. Jak tedy poznáte, kdy je vaše dítě připraveno na příkrmy?

Děti, které jsou připraveny přijímat pevnou stravu, poznáme většinou následovně:

  • Rozvíjí se ovládání hlavy a krku
  • Zvládají uchopovat předměty
  • Dochází ke ztrátě reflexu vyplazování jazyka, který automaticky vytlačuje jídlo z úst

U dětí mladších 4 měsíců nebudou tyto dovednosti vyvinuté, takže není vhodné začínat s příkrmy před dosažením tohoto věku.

Zpočátku dítěti nabídněte asi 1 až 2 polévkové lžíce jídla dvakrát denně.

Pamatujte také, že pevná strava by neměla nahradit mateřské mléko nebo umělou výživu jako hlavní zdroj živin před dosažením 12 měsíců věku. Dítě během prvního roku stále přijímá většinu živin z mléka.

V okamžiku, kdy přecházíte na příkrmy, je vhodné se zaměřit také na případné alergie. Je nutné dát pozor zejména v případě, kdy se v rodině již vyskytují nějaké prokázané alergie na potraviny. Pomůže, když budete zavádět vždy jeden druh potravin, a pokud bude vše v pořádku, můžete následně jednotlivé potraviny kombinovat. 

Krmení od 6. měsíce věku

Vzhledem k tomu, že dítě stále získává většinu kalorií z mateřského mléka nebo umělé výživy, nemusíte mít obavy, pokud sní pouze malé množství pevné stravy. Dítěti můžete nabídnout jídlo třeba v době, kdy jdete sama jíst. Vaše miminko to bude vnímat jako pravidelný rituál a získá tak určitý návyk. 

Příkrm - jogurt

V tomto věku můžete nabízet následující potraviny:

  • cereální výrobky obohacené železem určené kojencům (běžné cereálie nejsou pro děti vhodné vzhledem k přidanému cukru a soli)
  • zapékané pokrmy
  • pyré (zelenina, ovoce nebo maso)
  • kousky ovoce, zeleniny
  • jogurt nebo tvaroh

Pokud budete mít pocit, že dítě jí nedostatečně, nebo má naopak neukojitelnou chuť k jídlu, je opět vhodné obrátit se na pediatra, který vám poradí.