Šestá nemoc
Šestá nemoc je běžné dětské onemocnění, které je způsobeno lidským herpesvirem-6 (HHV-6). Podle číslovky 6 se jí také říká „šestá nemoc“. Mimo to bývá označována odborně jako exanthema subitum. Imunitní systém dítěte není plně vyvinutý, a tak je pravděpodobnější, že onemocní šestou nemocí.
Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku od jednoho do čtyř let. Zcela výjimečně se jí může nakazit dospělý.
Mezi příznaky šesté nemoci patří horečka, vyrážka (růžové barvy) a zduření lymfatických uzlin v oblasti krku a podpaží, případně také průjem. Horečka obvykle trvá tři až pět dní, zatímco vyrážka trvá dva až tři dny. Zduřené lymfatické uzliny obvykle zmizí do 10 dnů.
Nejlepším způsobem, jak zabránit této nemoci, je držet se dál od lidí, kteří jsou jí infikováni nebo u kterých víme, že mohli být nedávno infikováni. Riziko pro své miminko můžete snížit také tím, že se nebudete dotýkat povrchů, které mohly být kontaminovány slinami nebo výtokem z nosu infikované osoby. Především je nutné zabránit tomu, abyste se po pobytu v blízkosti nakažené osoby dotýkali sliznic (očí, nosu nebo úst) sebe ani svého dítěte. To ostatně funguje jako prevence u ostatních infekčních onemocnění.
Na léčbu šesté nemoci nejsou k dispozici žádné léky, ale můžete poskytnout pohodlí, zajistit klidový režim a dostatek tekutin. Problémem může být horečka, kterou můžete po konzultaci s lékařem srážet vhodnými postupy nebo léky.