Kolik mléka vypije novorozenec?

Množství mateřského mléka, které dítě potřebuje, závisí na jeho věku. Novorozenec (tedy miminko ve věku do 6 týdnů) by měl při každém krmení dostávat výhradně mateřské mléko nebo umělou výživu. Pokud dítě nekojíte, mělo by dostávat množství umělé výživy podle pokynů uvedených na konkrétní výživě – množství se většinou odvíjí podle hmotnosti dítěte a jeho věku.

Kojení je určitě nejlepší způsob, jak krmit, a obecně se doporučuje, aby matky kojily děti alespoň po dobu přibližně šesti měsíců.

Pokud si kladete otázku, jak často a jak dlouho svoji ratolest kojit, je dobré se řídit potřebami samotného dítěte, které se většinou samo přihlásí o kojení. Stačí ho sledovat a všímat si obvyklých příznaků.

Novorozenec v prvních týdnech života vypije asi litr mléka denně. Vzhledem k malé velikosti žaludku v prvních dnech života je nutné kojit 8–12krát denně, což se může zdát náročné. Frekvence krmení je obvykle každé dvě až čtyři hodiny, přičemž v noci můžete přestávku prodloužit na šest hodin, abyste vy i miminko nabrali dostatek sil spánkem.

S tím, jak vaše miminko (a objem jeho žaludku) poroste, budou se intervaly kojení prodlužovat. V průběhu kojeneckého období pak postupně zpestříte stravu příkrmy.