Jak strávit vánoční čas s batoletem a jaké dárky vybrat

Vánoce jsou časem rozdávání dárků, ale jak je můžete oslavit se svou ratolestí? Určitě budete přemýšlet nad tím, jak se průběh oslav změní s příchodem potomka.

Vánoční čas je obdobím, kdy máte mnoho příležitostí, jak prožít čas společně s rodinou a užít si radostné chvíle. Děti svátky milují. Jako rodiče byste měli mít na paměti, co chtějí, a zároveň nezapomenout ani na sebe.

V tomto článku se zaměříme na to, jak oslavit Vánoce s batoletem a jaké dárky mu pořídit.

Tak jako vždy je určitě důležité, že Vánoce strávíte pohromadě a dopřejete si chvíle klidu po všem tom shonu spojeném se zařizováním okolo miminka. Není třeba si zbytečně přidávat starosti velkolepými plány spojenými s oslavou Vánoc a příchodu nového roku.

Aktivity spojené s Vánocemi

Vánoční fotografování

Vánoce jsou časem plným zajímavých aktivit. Jednou z nich je vánoční focení. Zkuste se ve svém okolí podívat po fotografovi, který organizuje vánoční fotografování dětí. Založíte tím tradici a při zpětném pohledu na fotografie uvidíte, jak vaše dítě s každým rokem roste.

Společná tvorba vánočních ozdob

Vyrobte si vlastní ozdoby z otisků dlaní a chodidel. Kromě toho, že vytváření bude pro miminko představovat zajímavou změnu a něco nového, vytvoříte zajímavé dárky, které v adventním čase ocení nejbližší příbuzní.

Takto můžete společně vytvořit třeba vánoční pohlednice a rozeslat je babičkám a dědečkům.

Společné zdobení vánočního stromku

Je na vás, zda se rozhodnete pojmout vánoční stromek jako překvapení a ozdobíte ho potají večer před Štědrým dnem, nebo naopak zapojíte svoji ratolest do zdobení. Ze zdobení můžete opět udělat pěknou tradici – vyfoťte se s dítětem při společném zdobení stromku, nechte dítě vybírat ozdoby, které samo pověsí.

Výběr dárků

A pokud jde o dárky, vaše miminko ocení především to, že budete pohromadě, najdete si čas, abyste mu vyprávěla, hrála si s ním nebo si společně s ním prohlížela a četla oblíbenou knihu.

Zde je několik nápadů na dárky, které by se mohly líbit batolatům:

1. Hračky – Batole si zamiluje jakoukoli hračku, ale pořiďte takovou, která bude interaktivní a zábavná.

2. Knihy – Batolata milují knihy s pestrými barvami a zvířaty na obálce. Darovat jim knihy je skvělý způsob, jak povzbudit jejich zvídavost a představivost. Při společném čtení pohádek pak můžete strávit nádherné společné chvíle.

3. Oblečení – Batolata mají ráda oblečení, které je pohodlné a snadno se svléká a obléká, takže je neomezuje v pohybu.

4. Hudební nástroje – I ty nejmenší děti zbožňují rytmus a hudbu. Dobrou volbou dárku proto může být některý z hudebních nástrojů pro batolata. Nabízejí se bubínky, xylofony dětské klavíry, ale od věci nemusí být ani exotičtější hudební nástroje, jako je například kalimba.

Na co si dát během Vánoc s miminkem pozor?

Oslavy vánočních svátků představují výrazný zásah do rutiny a každodenních aktivit dítěte. Přípravy bývají spojeny se stresem a samotné oslavy a navštěvování nabourají rutinu miminka. Nezapomeňte, že může trvat několik dní, než se vše vrátí do normálu.

To znamená, že po Štědrém dnu si dejte doma pauzu a nic nedělejte. Udělejte si čas na to, abyste si odpočinuli a vrátili se k pravidelnému spánku a jídlu.

V případě batolat možná od příbuzných uslyšíte: „Jen mu dovol tohle, nech ho dělat tamto. Vždyť je to jednou za rok.“ Je na vás, abyste si udrželi vlastní hranice toho, co považujete za rozumné.

Pokud běžně nenecháte své děti skákat po gauči s talířem jídla v ruce, pak to nesmí dělat ani na Štědrý den. 

Je v pořádku, pokud dítěti během svátků dopřejete jídlo, které mu obvykle nedáváte, ale jasně si stanovte hranice, na které budete dbát. Určitě je dobré se na těchto hranicích domluvit i s příbuznými nebo přáteli, se kterými budete svátky trávit. Přinejmenším se snažte pohlídat množství jídla, které dítě sní. 

Samostatnou kapitolou jsou typické vánoční pokrmy, jako je například smažený kapr. Pokud vaše dítě není zvyklé jíst ryby, zvažte, zda nechcete na Štědrý večer zvolit nějakou alternativu.