10 tipů, jak se starat o novorozence

Příchod nového miminka na svět je velmi krásná, ale zároveň náročná zkušenost. Těhotenství a příchod novorozence znamenají změny v každodenním životě rodičů a vyžadují, aby se o novorozence správně starali. Ať už jste novopečení rodiče, nebo nejde o vaši první ratolest, máme pro vás 10 tipů, jak o novorozence pečovat.

Nejde samozřejmě o vyčerpávající seznam, spíše článek berte jako doplnění k některým věcem, které děláte.

  1. Udržujte novorozence v bezpečí. To znamená, že budete vždy při cestování v autě používat autosedačku, držet novorozence v náručí při chůzi po schodech nebo ho nenecháte ani na okamžik o samotě při koupání či jiných činnostech, kde hrozí nebezpečí.
  2. Udržujte novorozence čistého. To neznamená, že ho budete každý den koupat, ale určitě dbejte na čistotu obličeje, myjte mu ruce a nohy. Samozřejmě pravidelně vyměňujte plenky a dbejte také na hygienu okolí. Určitě to ale nepřehánějte s dezinfekčními roztoky, a pokud už je použijete, důkladně je pak otřete.
  3. Při krmení novorozence dodržujte potřebné intervaly. Většina novorozenců potřebuje kojit každé 2-3 hodiny. Pokud kojíte z láhve, ujistěte se, že je mléko dostatečně teplé.
  4. Udržujte novorozence v teple. Dítě by mělo mít vhodné oblečení podle počasí. Určitě by mělo být teplejší než oblečení, které nosíte vy.
  5. Udržujte novorozence hydratovaného. Kojící matky by měly pít více tekutin, aby se ujistily, že i jejich dítě bude dostávat dostatek tekutin.
  6. Najděte rovnováhu mezi spánkem a bdělostí. Dítě by mělo mít dostatek spánku, ale také dostatek času, aby se probudilo a hrálo si nebo se pozorovalo.
  7. Udržujte novorozence v duševní pohodě. Vyvarujte se stresujících faktorů, hluku a příliš ostrého světla. Zkrátka vytvořte pro novorozence příjemné prostředí a vyhýbejte se stresu a neklidu. Nechte dítě vycítit, že je milováno a že je v bezpečí.
  8. Udržujte novorozence v kontaktu s ostatními. Vyhledávejte odborníky na výživu a péči o novorozence a nechte novorozence objevovat svět a sociální vazby s členy rodiny a přáteli.
  9. Udržujte novorozence v pohybu. Umožněte, aby se dítě pohybovalo a mohlo tak poznávat svět, který ho obklopuje.
  10. Udržujte novorozence zdravého. Dítě by mělo absolvovat pravidelné prohlídky u lékaře a očkování, aby se ujistilo, že je zdravé a v pořádku.

Těhotenství a příchod novorozence na svět jsou velmi krásnou, ale současně náročnou zkušeností. Doufáme, že vám tyto tipy pomohou starat se o své miminko a udržet ho zdravé a šťastné.