Využijte rodičovskou dovolenou k rozvoji

Mateřská a rodičovská dovolená představuje v celém objemu opravdu dost času. Zpočátku nás náš drobeček nutí ukrojit mu z našeho dne téměř sto procent. Jsou chvíle, kdy nám přijde, že je to snad ještě více. S postupem času je ale naše ratolest stále samostatnější a maminky mohou myslet samy na sebe.

Jako první přijdou často na řadu myšlenky, jak si spravit postavu, která se změnila během těhotenství a doby, kdy jsme vše podřizovaly jen a jen miminku. Dostat se zpět do formy dá po více než roce „zahálení“ docela zabrat. Hlavní je ale začít. Ideální je, pokud může maminka začít sportovat v kolektivu nebo alespoň s kamarádkou.

Určitě je vhodné využít nabídky mateřských center, kde je cvičení spojeno i s hlídáním ratolestí. Proč také nezapojit tatínka, aby drobka pohlídal, zatímco se třeba pojedeme projet na kole? Možností je spousta, takže nemá cenu přicházet s výmluvami.

Rozvíjejte se

Jak rodičovská pokročí, postupně si spravíme postavu a začneme uvažovat o blížícím se nástupu zpět do zaměstnání. Určitě není nutné podléhat panice. Od mnoha známých a příbuzných jsem se doslechla o začarovaném kruhu „pokud nemáš zaměstnání, ne máš nárok na školku“ / „pokud nemáš dítě ve školce, těžko tě někdo zaměstná“. Podobné myšlenky nutí spoustu maminek rezignovat, což je to nejhorší řešení.

Chápu, že maminka po rodičovské je dosti znevýhodněna oproti bezdětným kolegyním a kolegyním s odrostlejšími dětmi, ale pokud má potenciálním zaměstnavatelům co nabídnout, dokáže obstát v jakékoli konkurenci!

Klíčem jsou cizí jazyky

Klíčem jsou v současné době například jazyky. A bude to tak stále. Spousta mateřských center nabízí možnosti výuky jazyků nejen pro děti, ale i pro jejich maminky.

K možnostem jazykové výuky pro maminky se vyjádřil Ing. Martin Staviař, který od roku 2011 vede jazykové kurzy v Hranicích: „Zájem o výuku jazyků má i v posledních letech stále rostoucí tendenci. Je poptávka zejména po angličtině, v závěsu za ní je němčina – tu lidé uplatní zejména ve výrobních podnicích silně provázaných se svými partnery či mateřskými podniky u našich západních sousedů. Celých 60 % firem považuje alespoň minimální znalost angličtiny téměř za samozřejmost. Obrovskou výhodou je znalost odborného jazyka pro cílový odbor.

Kromě prezenční výuky jsme v poslední době začali nabízet také online kurzy pro dospělé i pro děti.

Maminkám na mateřské dovolené často stačí jen oprášit znalosti získané ve škole a případně je rozšířit. Takto jako uchazečky o práci získají konkurenční výhodu v mnoha oborech.“

Vhodným řešením je tedy obrátit se na poskytovatele jazykových kurzů ve vašem okolí, případně přímo na mateřské centrum. Pomoci by mohly také místní úřady práce. Čím dříve se začnete rozvíjet, tím větší budete mít šanci na získání dobrého místa po rodičovské dovolené.