Čistíme nos konvičkou na výplach nosu

Člověk se nadechne několikrát za minutu, nepřetržitě každý den, celý život. Veškerý vzduch, který vdechujeme, prochází většinou nosem a sliznice nosu je prvním místem, které zachytává částečky z okolí, které jsou vzduchem unášeny.

To představuje velké množství nečistot, které mohou způsobovat obtíže při dýchání. Další problém nastává u alergiků, kteří často trpí, i když se vrátí z alergenního prostředí domů, protože alergeny v podobě pylových zrnek či prachu zůstávají na sliznici nosu.

Řešením by mohla být konvička pro výplach nosu, která umožní propláchnutí nosních dutin solným roztokem a očištění sliznice od nežádoucích částic, čímž zkrátíme dobu působení nežádoucích látek na sliznici nosu. Roztok obyčejné kuchyňské totiž soli rozpustí a odplaví nečistoty či případný zánětlivý sekret a současně navlhčí sliznici.

Výplach nosu pomáhá nejen při chronických potížích s alergiemi, ale i při běžné rýmě a ucpaných dutinách či nachlazení.

Čisticí konvička na proplachování nosu

Postup:

 1. Vsypejte do konvičky na výplach nosu malou lžičku obyčejné kuchyňské soli.
 2. Naplňte nosní konvičku vlažnou vodou. Nesmí být horká ani studená – v ideálním případě by měla mít tělesnou teplotu.
 3. Nechte sůl rozpustit, případně ji rozmíchejte tak, že ucpete prsty otvory a konvičkou zatřesete. Jakmile bude všechna sůl rozpuštěná, je roztok připraven k výplachu.
 4. Přitiskněte hrdlo konvičky k nosní dírce a lehce ho přitiskněte, aby špička zcela uzavřela nosní dírku tak, aby v tomto místě roztok neunikal.
 5. Dýchejte jen ústy.
 6. V mírně předkloněné poloze nakloňte hlavu na stranu.
 7. Nakloňte konvičku směrem vzhůru, aby voda začala vtékat do nosu a druhou nosní dírkou vytékat ven.
 8. Když skončíte, neměla by v nosních dutinách zůstat žádná voda.
 9. Po použití konvičky na výplach nosu se důkladně vysmrkejte.

Výhodou nosní konvičky je, že voda do nosu vtéká „samospádem“ a nepůsobí na dutiny tlakem. Výplach pod tlakem, prováděný například stříkačkou, by totiž znamenal větší nebezpečí zatečení do středního ucha a další komplikace. Toho se u nosní konvičky obávat nemusíme.

V případě, že vám protéká roztok až do úst a do krku, je možné, že vystrkujete bradu příliš dopředu. Zkuste bradu přitisknout více k hrudi a více se předklonit. Nemějte strach, pokud se vám aplikace nepovede hned napoprvé. Zkoušejte měnit polohu, dokud nebude solný roztok protékat správně.

Konvička je vhodná i pro děti od 4 let, které se postupně s pomocí rodičů naučí vyplachovat nos. U mladších dětí doporučujeme konzultovat použití konvičky s lékařem.

Tipy:

 1. Místo soli můžete použít třeba Vincentku.
 2. Snažte se provádět očistu pomocí konvičky na výplach nosu pravidelně, ideálně každý den, nejen v době, kdy například trpíte rýmou.